V každém dotazníku žádosti o práci jsou otázky týkající se dosaženého vzdělání. Čím je vzdělání vyšší, tím jsou také šance na získání práce vyšší.
Většinou se nejedná jen o znalosti získané studiem. V nemalé míře jsou to také zkušenosti získané při jiné nebo předchozí práci. Vzdělání si lze neustále zvyšovat. Někdy je to nutnost. Je spousta kritérií, které se stále mění, a tak se mění i požadavky na nás. Abychom jim rozuměli, musíme neustále držet krok s novými informacemi.
Vzdělávat se začínáme už ve škole, kde dalším dovednostem dáme základ. Na vyšší škole se učíme odborněji, podle oboru, jaký si vybereme. Tam nás připravují do praxe. Nemusí být pravdou, že když jsme vystudovali tu, či onu školu, tak o nás bude zájem. Je důležitá úroveň dovednosti a odbornosti v daném oboru. Firma nás může přijmout a také nemusí. Jestli jí nevyhovuje úroveň našeho vzdělání, může nás odmítnout nebo nás přeškolit v rámci firemního vzdělávání. Každá úspěšná firma, která získá odborníka, má snahu jeho získané vědomosti a dovednosti ještě prohloubit.
Vzdělávání se stává celoživotním režimem. Takovým příkladem je například i práce účetní. Není to jen práce s čísly. Kolik zákonů a vyhlášek musí znát. Není neobvyklé, že se zákony často mění a je nutné na ně ihned reagovat. Proto musí absolvovat různá školení, kde se o novinkách všechno včas dozví. Proto ji firma na školení ve vlastním zájmu posílá.
A co takový podnikatel musí překonat, když chce založit firmu? Musí vyřídit mnoho dokumentů, navštívit nespočet úřadů, vyplnit spoustu formulářů, zaplatit spoustu poplatků. Čím více má zaměstnanců, tím více má starostí.
Ne každý člověk na zemi má možnost se vzdělávat.
Ne každý člověk umí číst, psát a počítat. I u nás je spousta lidí, kteří nemají ukončené ani základní vzdělání. Mají problém například orientovat se v právním dokumentu nebo v jízdním řádu. Měli bychom být rádi, že se nás to netýká a snažit se vzdělávat pořád dál, když už máme tu šanci.