Máte velké srdce a vaše děti již vylétly z hnízda? Cítíte se nevyužitá – nevyužití jako rodiče? Rádi byste lásku rozdávali plnými hrstmi a nemáte komu? Vaše děti mít ratolesti ještě neplánují, chtějí si užívat života, cestovat po světě a třeba i budovat bydlení. A nechtějí dítě přivést do tohoto shonu. A co vy? Vy byste si dovedli představit, že vám v náručí „přistane“ malé miminko?
V našem státě existuje pěstounská péče na přechodnou dobu, kdy se staráte se vším všudy o malé děťátko, které je vám svěřeno soudem na dobu max. jednoho roku.
Pakliže jste této myšlence nakloněni, a i váš partner je přístupný vůbec jen myšlence, pak nemusí být daleko k činu. Najděte ve vašem městě anebo poblíž odbor sociálně-právní ochrany dětí, je znám i pod zkratkou OSPOD. Někdy ho lidé nazývají nesprávně „sociálka“, ale sociálka to není. Sociálka jako taková je okresní správa sociálního zabezpečení a ta se zabývá např. zpracováním žádostí o důchody, výpočtem a výplatou nemocenského, ošetřovného, kontrolami zaměstnanců, jak dodržují léčebný režim atp.
Takže tam ne. Nasměrujte své kroky na OSPOD. Odhoďte obavy a směle do toho. Nejdříve si sami v sobě vyjasněte, zda jste schopni přijmout cizí dítě do své rodiny a postarat se o něho s láskou. Najděte si informace na internetu. Až vše vstřebáte, prodiskutujete s partnerem, seberte odvahu a dostavte se na příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí.
Vyptejte se pracovnic na OSPODu, co obnáší péče na přechodnou dobu, řekněte, jaké vy máte názory, představy, ptejte se na všechno, co vás napadne, co vás zajímá. Možná není od věci připravit si doma seznam otázek, protože v nastalé situaci a možná i nervozitě na mnohé můžete zapomenout.
Zprvu vás mohou pracovnice od vašeho „nápadu“ zrazovat, ale nenechte se vykolejit, požádejte je o materiály, které si můžete prostudovat a nechte si čas na rozmyšlenou. Sjednejte si s nimi další schůzku. Není to o tom, že vám nevěří, ale musejí vás prolustrovat, někdo po první schůzce od svého nápadu upustí, ale když vy máte svůj život srovnaný a váš zájem bude vážný, bude to z vás i vyzařovat. A možná, že ta další schůzka přijde nabídkou z jejich strany. Vše si řádně prostudujte, zvažte, třeba i svolejte rodinnou poradu, hovořte spolu a zkoumejte přitom vaše pocity, jak vám je po těle a po duši, když si představíte ve vaší rodině nové miminko.
Vaše tělo a duše vás nezradí. Pokud se duše usmívá, máte předpoklad pro to vytvořit malému človíčkovi pocit domova, byť jen alespoň po dobu jednoho roku.