Studovat práva je určitě velmi náročné. Učit se nazpaměť zákony, to opravdu není vůbec žádná legrace. Není určitě nijak překvapivé, že studium práv patří spolu se studiem medicíny mezi nejprestižnější obory. Nicméně o zákonech by měli své vědět nejen právníci. Jsou určitá povolání, kde je znalost zákonů, nebo alespoň určitého okruhu zákonů, nutná. Například účetní, personalisté, sociální pracovnice, podnikatelé, zdravotníci, vydavatelé, exekutoři, ekonomové a další odborníci. Je samozřejmé, že tito odborníci si pořizují každý rok aktuální znění všech těch zákonů jako například Občanského zákoníku, Zákoníku Práce, Zákona o sociálních službách, Insolvenčního zákoníku a dalších.
Každý občas potřebuje mrknout do Zákoníků
Ale i lidé, kteří pro výkon práce znalost žádných zákonů nepotřebují, ale přesto čas od času mají otázky z oblasti práva. Nejčastěji se to týká Zákoníku práce. Za jakých podmínek můžu dostat paragraf 53, kdy mohu čerpat paragraf, jak to, že ošetřování člena rodiny není paragraf, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele, co se týče práce přes svátky? Velmi často nás také zajímají zákony ohledně školství, sociálních služeb nebo insolvenční zákon. Určitě se nám hodí každá informace. Třeba takový Občanský zákoník by určitě měl patřit mezi takzvanou povinnou četbu.
Samozřejmě není nutné, abyste si kupovali každou chvilku nějaký zákon v knižním vydání, když všechny zákony najdete na internetu a to ještě na jednom místě. Webové stránky zakonyprolidi jsou pro všechny, kteří potřebují prolistovat určité zákony.
Je velmi pravděpodobné, že z právní řeči nebudete nadvakrát chytří. Brát si hned na pomoc právníka nemá smysl, pokud nepřehazujete peníze vidlemi. Ale můžete například využít nějakou z bezplatných právnických internetových poraden, kde jsou pro Vás. Samozřejmě musíte být trpěliví, na odpověď obvykle musíte pár dní čekat.